Přikrývky pro alergiky

Mezi nejčastější nemoci dnešní doby patří jednoznačně alergie. ČR není výjimkou, v současné době trpí alergiemi více než 20% obyvatel, což je za posledních deset dvojnásobný počet!

Alergie na roztoče v bytě

Nejrozšířenější alergeny jsou vedle pylů z rostlin také roztoči bytového prachu, u kterých jsou nebezpečné zejména jejich výkaly. Vyskytují se v běžném domácím prachu. Přenáší se vzduchem obvykle při uléhání do postele, posedávání na pohovce, úklidu nebo vysávání. Po vdechnutí vyvolávají alergickou reakci v podobě zánětu spojivek, vodnaté rýmy, ucpaného nosu, ekzému a v nejhorších případech i astmatu.

Alergici se snaží omezit výskyt roztočů v domácnosti všemožnými způsoby: často větrají, udržují doporučenou vlhkost, používají čističe vzduchu či antibakteriální vysavače s filtrací, odstraňují z ložnic záclony, koberce a jiné textilie, na kterých se udržuje prach atd. Ovšem jedno z nejúčinnějších opatření v boji s roztoči je používání polštáře a přikrývky speciálně určených pro alergiky. A jaké jsou na ně kladeny nároky?

Pratelnost na vysoké teploty a speciální úpravy

Polštáře a přikrývky pro alergiky musí být především pratelné na teplotu minimálně 60 °C. To je totiž teplota, při které dochází k usmrcení roztočů i zničení jejich nebezpečných výkalů. Ideální je praní každý týden. Tato podmínka platí i pro ložní prádlo.

Vnitřní výplň přikrývek určených alergikům by neměla být z organického materiálu jako je ovčí rounu nebo peří. Nejvhodnější je použití dutého vlákna.

Velmi účinné jsou také speciální povrchové úpravy. Světový výrobce matrací Hilding Anders ČR, a. s. nabízí prošívané přikrývky a polštáře AEGIS. Alergikům poskytují ochranu před roztoči, houbami a plísněmi tím, že jejich potahová látka narušuje potravinový řetězec roztočů, a tak zamezuje jejich množení. Díky používání těchto výrobků bude spánek lidí trpících alergiemi příjemnější a komfortnější.